Dwyer IEF-SB-PG-LCD
SKU: CS4118725MPN: IEF-SB-PG-LCDAlternate Part #: 100770-26
IEF-SB-PG-LCD IEF STD ACC,BSPT
$3,254.34
UnitAvailable on backorder
Product Details
Insertion Electromagnetic flow transmitter, standard accuracy 4-36” (100-900 mm) pipe, 1% FS, 1” male BSPT, pg gland without cable with LCD display
Attributes
| Accuracy | High accuracy units: ±0.5% of reading at calibrated velocity; ±1% of reading from 2 to 20 ft/s (0.6 to 6 m/s); ±0.02 ft/s (±0.006 m/s) at |
| Applicable Pipe Material | Most popular plastic and metal pipes; i.e. Carbon steel, SS, copper, UPVC/PVDF, galvanized steel, mild steel, and brass_x0080_ . |
| Applicable Pipe Size | 4 to 36” (101 to 914 mm), model dependent. See model chart on catalog page. |
| Commodity Code | 8216 |
| Compliance | BTL, CE, NSF/ANSI 61 and 372. |
| Conductivity | >20 microsiemens. |
| Device Load | ⅛ unit load. |
| Display | 2” ( 5.08 cm) x 2” (5.08 cm) graphic LCD with backlight. |
| Electrical Connection | Removable terminal blocks, model selectable ½” female NPT conduit connection, PG 16 gland or PG 16 gland with (2) 10 ft (3 m) 9 conductor 22 AWG plenum rated cables, accessory cable lengths up to 200 ft (61 m) optional. |
| Enclosure Material | Powder coated die cast aluminum. |
| Enclosure Rating | NEMA 6P (IP68) (Non display models); NEMA 4X (IP66) (-LCD option). |
| Glycol | 0 to 100% display selectable. |
| Output | (1) Analog: 4-20 mA, 0-5 V, 0-10 V or 2-10 V (display selectable); (1) Pulse/Frequency: 0-15 V peak pulse, 0 to 500 Hz or scalable pulse output (display selectable); (2) Alarm: (1) Empty pipe detection or minimum/maximum velocity, (display selectable); (1) Reverse flow output indication. |
| Power Requirement | 12 to 42.4 VDC, .25 A @ 24 VDC; 12 to 36 VAC. |
| Pressure Drop | < 0.1 psi at 12 ft/s in 4” (101.6 mm) and larger pipe. |
| Pressure Limit | 400 psi (27.6 bar) @ 100º F (37.8°C). |
| Process Connection | 1” NPT or BSPT with accessory full port ball valve options. |
| Range | 0 to 20 ft/s (0 to 6 m/s).* |
| Service | Compatible clean or dirty non coating, conductive liquids. |
| Supported Baud Rate | 9600, 19200, 38400, 57600, 76800, or 115200 bps (display selectable). |
| Type | BACnet MS/TP or Modbus® RTU communication protocol (default disabled, display selectable). |
| Wetted Material | Body shaft/fitting: 316SS; Electrodes: 316SS; Electrode cap: Polymer/Polystyrene; O-ring: Silicon. |
Specifications
| SKU | CS4118725 |
|---|---|
| MPN | IEF-SB-PG-LCD |
| Alternate Part # | 100770-26 |


