Dwyer FBLT-2SC-IVPF-20-40
SKU: CS4118057MPN: FBLT-2SC-IVPF-20-40Alternate Part #: 100656-02
FBLT-2SC-IVPF-20-40 20 FT

$1,107.05
UnitAvailable on backorder
Product Details
Submersible level transmitter, range 20 ft wc, 40 ft polyurethane cable
Attributes
| Accuracy | ±0.25% FS (10’ w.c. range is ±0.30% FS). |
| Commodity Code | M207 |
| Compensated Temperature Limits | 32 to 140°F (0 to 60°C). |
| Compliance | CE. |
| Electrical Connection | Wire pigtail. |
| Electrical Connections | Wire pigtail. |
| Electrical Protection | Surge/lightning protected per EN61000-4-5, Class 5. |
| Max Loop Resistance | 1000 Ω @ 30 VDC. |
| Mounting Connection | Suspended below point being monitored. |
| Output Signal | 4 to 20 mA DC 2-wire. |
| Power Requirement | 10 to 33 VDC. |
| Pressure Limit | 2x range. |
| Response Time | < 50 ms. |
| Service | Compatible liquids. |
| Thermal Effect | ±0.0075%/°F (±0.0135%/°C). |
| Wetted Material | Body: 316 SS; Cable: Polyether polyurethane or ETFE; Diaphragm: PTFE coated FKM fluoroelastomer; Label: Polyethylene polyamid. |
Specifications
| SKU | CS4118057 |
|---|---|
| MPN | FBLT-2SC-IVPF-20-40 |
| Alternate Part # | 100656-02 |

