Dwyer DM-2005-LCD
SKU: CS4117270MPN: DM-2005-LCDAlternate Part #: 102985-54
DM-2005-LCD 2 IN

Contact us for pricing and availability
Product Details
Differential pressure transmitter, range 2.00” w.c., 497 Pa, 50.8 mm w.c., 4.97 mbar, .497 kPa, black overlay with LCD display
Attributes
| Accuracy | ±1% FS, ±30 Pa model ±4% FS at 70°F. |
| Commodity Code | 1009 |
| Current Consumption | DC: 38 mA max. |
| Display | 3.5 digit LCD, 0.7” height. |
| Electrical Connection | Screw-type terminal block. |
| Loop Resistance | DC: 0 to 1250 Ω maximum. |
| Mounting Orientation | Vertical. |
| Output Signal | 4 to 20 mA. |
| Power Requirement | 10 to 35 VDC (2 wire). |
| Pressure Limit | 10 psig (0.69 bar). |
| Process Connection | ⅛” I.D. tubing. |
| Service | Air and non-combustible, compatible gases. |
| Stability | ±1% FS/yr. |
| Thermal Effect | ±0.055% FS/°F (0.099% FS/°C), ±30 Pa model ±0.13% FS/°F (0.234% FS/°C). |
| Wetted Material | Consult Factory. |
| Zero And Span Adjustment | Digital push-button zero and span. |
Specifications
| SKU | CS4117270 |
|---|---|
| MPN | DM-2005-LCD |
| Alternate Part # | 102985-54 |



