Schneider Electric VS2427H14A020
SKU: CS393097MPN: VS2427H14A020UPC/EAN: 711426617153
VB: 1 in, 2W, Zone, NPT, BR, 8 cv, 20 PSI, Act (AH14A020): Elec, 2Pos, SR, NC, 24 VAC, App, N1
UnitAvailable on backorder
Product Details
Valve Assembly:
- Body Size: 1 in/li>* Configuration: 2-Way
- Type: Zone
- Connection: NPT
- Material Trim: Brass
- Flow Coefficient: 8 cv
- Control Media: Glycol 25 to 50%, Steam and Water
- Product Line: Schneider Electric
- Product Range: Erie PopTop
- Product Series: VS2
- Close-Off Pressure: 20 PSI
- Actuator Type: Electric
- Control Signal: 2-Position (On/Off)
- Loss of Power Type: Spring Return
- Loss of Power Position: Normally closed
- Power Input Voltage: 24 VAC
- Leads and Connections: 18 in Appliance
- Mechanical Movement: Rotary
- Protection Rating: NEMA 1 Assembly Components:
- Valve Body: VS2427
- Valve Linkage: None, tool-less connection
- Actuator: AH14A020
- Actuator Range: Erie PopTop
Attributes
| Us Rated Supply Voltage | 24 V AC |
| Actuator | rotary |
| Ambient Air Temperature For Operation | 0-121.1 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-71 °C |
| Body Material | forged brass |
| Control Type | automatic reset |
| Ip Degree Of Protection | IP10 |
| Motor Type | AC synchronous servo motor |
| Operating Fluid Temperature | 0-93 °C |
| Power Consumption In Va | 7.5 VA AC |
| Product Destination | zone valves |
| Product Or Component Type | valve-actuator assembly |
| Relative Humidity | 5-95 % non-condensing |
| Seat Leakage | Port A: Class IV (0.01 %) |