Eaton HMCP030H1CA06
SKU: CS39214MPN: HMCP030H1CA06UPC/EAN: 00786679031605
Eaton molded case circuit breaker accessory motor protection

$1,675.81
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton molded case circuit breaker accessory motor protection, Motor circuit protector, 30 A, Three-pole, 1A-1B Right pigtail rear, Frame J-K, 90-300 A, 600 V, 250 Vdc, Series C, Line and load, Non-aluminum
Attributes
| Amperage Rating | 30 A |
| Auxiliary Switch | 1A-1B Right pigtail rear |
| Frame Size | Frame J-K |
| Magnetic Trip Range | 90-300 A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminal Material | Non-aluminum |
| Terminals | Line and load |
| Type | Motor circuit protector |
| Voltage Max | 600 V, 250 Vdc |
| Voltage Max Uom | CEL |
Specifications
| SKU | CS39214 |
|---|---|
| MPN | HMCP030H1CA06 |
| UPC/EAN | 00786679031605 |


