Turck RSM 46-10M/S1587
SKU: CS3863448MPN: RSM 46-10M/S1587Alternate Part #: U-79121
U-79121 - CORD,⅞IN.MINIFAST
Unit
Available on backorder
remove
add
Product Details
Actuator and Sensor Cordset
Connection Cable
  • ⅞” Male, Straight, 4-pin
  • Flexible Service Cable
  • Yellow TPE jacket, 4X16 AWG
  • Sunlight Resistant
  • -50 Cold Bend Rating
  • Oil Resistant
  • Flame Ratings: UL 1100, CSA FT2
Attributes
Approvals UL 2238, CSA C22.2 No. 182.3, CE, UKCA, RoHS
Cable Diameter Ø  10.8 mm
Cable Jacket TPE, Yellow
Connector Body Plastic, TPU, Yellow
Coupling Nut Brass, CuZn, Nickel-plated
Current 10 A
Design Single-ended
Ecl Ss Code V5 1 4 27250107 -/- Connection cable sensor-actuator
Number Of Conductors 4.0000
Number Of Contacts 4
Protection Class When Coupled IP67, IP68, IP69, IP69K
Special Feature Weld spatter resistantWeldlife Cable
Voltage 600 V