Turck RKM 58A-10M
SKU: CS3850053MPN: RKM 58A-10MAlternate Part #: U0959-11
U0959-11 - CORD,⅞IN.MINIFAST






$182.92
UnitAvailable on backorder
Product Details
Actuator and Sensor Cordset
Connection Cable
- ⅞” Female, Straight, 5-pin
- Interlocked Aluminum Armor
- Armorfast™ Instrumentation Cable
- Yellow PVC jacket, cable armor: IAA, 5X18 AWG
- Sunlight Resistant
- Oil Resistant
- Flame Ratings: UL 1685 FT4, IEC 60332-3-22
Attributes
| Approvals | UL 2238, CSA C22.2 No. 182.3, CE, UKCA, RoHS |
| Cable Diameter | Ø 14.86 mm |
| Cable Jacket | PVC, Yellow |
| Connector Body | Plastic, TPU, Yellow |
| Coupling Nut | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Current | 9 A |
| Customs Tariff Number | 85444290900.0000 |
| Design | Single-ended |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27250107 -/- Connection cable sensor-actuator |
| Number Of Conductors | 5.0000 |
| Number Of Contacts | 5 |
| Protection Class When Coupled | IP67, IP68, IP69, IP69K |
| Special Feature | Armor cable |
| Voltage | 600 V |
Specifications
| SKU | CS3850053 |
|---|---|
| MPN | RKM 58A-10M |
| Alternate Part # | U0959-11 |


