Turck RKM 56D-6M
SKU: CS3849851MPN: RKM 56D-6MAlternate Part #: U-55624
U-55624 - CORD,⅞IN.MINIFAST





$84.36
UnitAvailable on backorder
Product Details
Actuator and Sensor Cordset
Connection Cable
- ⅞” Female, Straight, 5-pin
- Flexible Service Cable
- Yellow PVC jacket, 5X16 AWG
- Sunlight Resistant
- -40 Cold Bend Rating
- Oil Resistant
- Flame Ratings: UL 1100, CSA FT2
Attributes
| Application | Signal |
| Approvals | UL 2238, CSA C22.2 No. 182.3, CE, UKCA, RoHS |
| Cable Diameter | Ø 12.7 mm |
| Cable Jacket | PVC, Yellow |
| Connector Body | Plastic, TPU, Yellow |
| Coupling Nut | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Current | 9 A |
| Customs Tariff Number | 85444290900.0000 |
| Design | Single-ended |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27250107 -/- Connection cable sensor-actuator |
| Number Of Conductors | 5.0000 |
| Number Of Contacts | 5 |
| Protection Class When Coupled | IP67, IP68, IP69, IP69K |
| Voltage | 600 V |
Specifications
| SKU | CS3849851 |
|---|---|
| MPN | RKM 56D-6M |
| Alternate Part # | U-55624 |




