Turck RKC 4.5T-15-RSC 4.5T/S101/CS10288
SKU: CS3842252MPN: RKC 4.5T-15-RSC 4.5T/S101/CS10288Alternate Part #: UX04797
UX04797 - CORD,M12EUROFAST






$247.60
UnitAvailable on backorder
Product Details
Actuator and Sensor Cordset
Extension Cable
- M12, Female, Straight, 5-pin
- M12, Male, Straight, 5-pin
- Flexlife™ Cable
- Yellow TPE jacket, 5X18 AWG
- -40 Cold Bend Rating
- Flame Ratings: UL1061, CSA FT1
- Flexlife® and C-Track Approved
Attributes
| Approvals | UL 2238, CSA C22.2 No. 182.3, CE, UKCA, RoHS |
| Cable Diameter | Ø 6.73 mm |
| Cable Jacket | TPE, Yellow |
| Connector Body | Plastic, TPU, Yellow |
| Coupling Nut | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Current | 4 A |
| Customs Tariff Number | 85444290900.0000 |
| Design | Double-ended |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27250107 -/- Connection cable sensor-actuator |
| Number Of Conductors | 5.0000 |
| Number Of Contacts | 5 |
| Protection Class When Coupled | IP68, IP69K |
| Special Feature | High FlexC-trackSuitable for drag chain use |
| Voltage | 250 V |
Specifications
| SKU | CS3842252 |
|---|---|
| MPN | RKC 4.5T-15-RSC 4.5T/S101/CS10288 |
| Alternate Part # | UX04797 |
