Turck PS016D-501T-LI2UPN8X-H1141
SKU: CS3829892MPN: PS016D-501T-LI2UPN8X-H1141Alternate Part #: 6834065
6834065 - CER (REL) , SENSOR, GEN., GEN.

Contact us for pricing and availability
Product Details
Differential Pressure Sensor
With current output and PNP/NPN Transistor Switching Output
Output 2 Programmable as Switching Output
- Pressure monitoring in harsh industrial environments
- Housing is rotatable after plugging the process connection
- Reading of adjusted values without tool
- High-side switch
- Recessed pushbutton, keylock and password for secure programming
- Permanent indication of pressure (bar, psi, kPa, MPa, misc)
- Peak pressure memory
- Pressure range 0…16 bar diff.
Attributes
| Ambient Temperature | -40…+80 °C |
| Communication Protocol | IO-Link |
| Current Output | 4…20 mA |
| Customs Tariff Number | 90262020000.0000 |
| Design | With display |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27200614 -/- Piezoresistive sensor (absolute and relative pressure) |
| Electrical Connection | Connector, M12 × 1 |
| Electrical Output | 2 × switching output |
| Housing Material | Stainless-steel/Plastic, 1.4305 (AISI 303) |
| Medium Temperature | -40…+85 °C |
| Operating Voltage | 18…30 VDC |
| Pressure Range Bar | 0…16 bar |
| Pressure Range Psi | 0…232.06 psi |
| Pressure Transducer Material | Ceramic Al₂O₃ |
| Pressure Type | Differential Pressure |
| Process Connection | G ¼’’ female thread |
| Protection Class | IP67/IP69K |
Specifications
| SKU | CS3829892 |
|---|---|
| MPN | PS016D-501T-LI2UPN8X-H1141 |
| Alternate Part # | 6834065 |





