Turck NI8-MT12-AD4X-H1141/S1589
SKU: CS3814625MPN: NI8-MT12-AD4X-H1141/S1589Alternate Part #: 4411291
4411291 - FERRITE, BARREL, DC, CON. M12

$174.19
UnitAvailable on backorder
Product Details
Inductive Sensor
With Weldguard® coating
- Threaded barrel, M12 x 1
- Brass, PTFE-coated
- DC 2-wire, 10…65 VDC
- NO contact
- M12 x 1 male connector
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Construction Size | M12 x 1 |
| Design | Threaded barrel |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing Material | Metal, CuZn, PTFE-coated |
| Mounting | Non-flush |
| Operating Voltage | 10…65 VDC |
| Output Function | NO contact, 2-wire |
| Protection Class | IP67 |
| Rated Switching Distance | 8 mm |
| Special Feature | weldguard® |
| Switching Frequency | 1.0 kHz |
Specifications
| SKU | CS3814625 |
|---|---|
| MPN | NI8-MT12-AD4X-H1141/S1589 |
| Alternate Part # | 4411291 |





