Turck NI5-G12SK-AP6X2
SKU: CS3814446MPN: NI5-G12SK-AP6X2Alternate Part #: 46366
46366 - FERRITE, BARREL, DC, TERMINALS

Contact us for pricing and availability
Product Details
Inductive Sensor
- Threaded barrel, M12 x 1
- Chrome-plated brass
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NO contact, PNP output
- Terminal chamber
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Construction Size | M12 x 1 |
| Customs Tariff Number | 85365019900.0000 |
| Design | Threaded barrel |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Terminal chamber |
| Housing Material | Metal, CuZn, Chrome-plated |
| Mounting | Non-flush |
| Operating Voltage | 10…30 VDC |
| Output Function | NO contact, PNP |
| Protection Class | IP67 |
| Rated Switching Distance | 5 mm |
| Switching Frequency | 1.50 kHz |
Specifications
| SKU | CS3814446 |
|---|---|
| MPN | NI5-G12SK-AP6X2 |
| Alternate Part # | 46366 |








