Turck NI30-K40SR-VN4X2
SKU: CS3814232MPN: NI30-K40SR-VN4X2Alternate Part #: 15758UPC/EAN: 4047101076486
15758 - FERRITE, BARREL, DC, TERMINALS
UnitAvailable on backorder
Product Details
Inductive Sensor
- 2 cable entries (axial, radial)
- Smooth barrel, Ø 40 mm
- Plastic, ABS
- DC 4-wire, 10…65 VDC
- Changeover contact, NPN output
- Terminal chamber
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Construction Size | Ø 40 mm |
| Customs Tariff Number | 85365080900.0000 |
| Design | Smooth barrel |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Terminal chamber |
| Housing Material | Plastic, ABS, Yellow |
| Mounting | Non-flush |
| Operating Voltage | 10…65 VDC |
| Output Function | Complementary contact, NPN |
| Protection Class | IP67 |
| Rated Switching Distance | 30 mm |
| Switching Frequency | 0.10 kHz |