Turck NI10-P18-Y0X 7M
SKU: CS3813802MPN: NI10-P18-Y0X 7MAlternate Part #: 4035190
4035190 - FERRITE, BARREL, AC, CABLE

$111.53
UnitAvailable on backorder
Product Details
Inductive Sensor
- Threaded barrel, M18 x 1
- Plastic, PA12‐GF30-V0
- DC 2-wire, nom. 8.2 VDC
- Output acc. to DIN EN 60947-5-6 (NAMUR)
- Cable connection
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Construction Size | M18 x 1 |
| Design | Threaded barrel |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Cable |
| Housing Material | Plastic, PA12-GF30 |
| Mounting | Non-flush |
| Output Function | NAMUR |
| Protection Class | IP67 |
| Rated Switching Distance | 10 mm |
| Switching Frequency | 0.50 kHz |
Specifications
| SKU | CS3813802 |
|---|---|
| MPN | NI10-P18-Y0X 7M |
| Alternate Part # | 4035190 |




