Turck BL67-16DO-0.1A-P
SKU: CS3791639MPN: BL67-16DO-0.1A-PAlternate Part #: 6827221UPC/EAN: 4047101109405
6827221 - SYSTEMBUS
UnitAvailable on backorder
Product Details
BL67 electronic module
16 Digital Outputs, PNP, 0.1 A
- Independent of the fieldbus and connection technology used
- Protection class IP67
- LEDs indicate status and diagnostic
- Electronics galvanically separated from the field level via optocouplers
- 16 digital outputs, 24 VDC
- 0.1A nominal current
- Imax \= 180 mA per channel with 50% simultaneity of the 16 channels
- PNP
- Channel diagnostics
Attributes
| Ambient Temperature | -40…+70 °C |