Turck BI2-Q5.5-AP6X-0.3-PSG3M
SKU: CS3788842MPN: BI2-Q5.5-AP6X-0.3-PSG3MAlternate Part #: 16130825
16130825 - FERRITE, RECT., DC, PIGTAIL M
Inductive Sensor
- Rectangular, height 5.5 mm
- Active face on top
- Plastic, PP
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NO contact, PNP output
- Pigtail with male end M8 x 1
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Construction Size | 28 x 8 x 5.5 mm, Q5.5 |
| Design | Rectangular |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Cable with connector, M8 × 1 |
| Housing Material | Plastic, PP-GF20 |
| Mounting | Flush |
| Operating Voltage | 10…30 VDC |
| Output Function | NO contact, PNP |
| Protection Class | IP67 |
| Rated Switching Distance | 2 mm |
| Switching Frequency | 2.0 kHz |