Turck BI15U-CP40-AP6X2-B1141
SKU: CS3788243MPN: BI15U-CP40-AP6X2-B1141Alternate Part #: 1623591
1623591 - UPROX, RECT., DC, CON. ⅞IN.
UnitAvailable on backorder
Product Details
Inductive Sensor
- Rectangular, height 40 mm
- Variable orientation of active face in 9 directions
- Plastic, PBT‐GF30‐V0
- Factor 1 for all metals
- Protection class IP68
- Resistant to magnetic fields
- Extended temperature range
- High switching frequency
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NO contact, PNP output
- ⅞” male connector
Attributes
| Ambient Temperature | -30…+85 °C |
| Construction Size | 114 x 40 x 40 mm, CP40 |
| Design | Rectangular |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Connector, ⅞″ |
| Housing Material | Plastic, PBT-GF30-V0, Black |
| Mounting | Flush |
| Operating Voltage | 10…30 VDC |
| Output Function | NO contact, PNP |
| Protection Class | IP68 |
| Rated Switching Distance | 15 mm |
| Special Feature | uprox+, Factor 1, Resistant to magnetic fields |
| Switching Frequency | 0.250 kHz |