Siemens B325FC-GCA121.3U
SKU: CS3748191MPN: B325FC-GCA121.3U
Standard Temp Commercial Butterfly Valve Assembly, 3-way, Configuration C, 2.5-inch, 24 Vac, 2 position, Spring Return, 175 psi
Unit
Available on backorder
remove
add
Product Details
Attributes
Auxiliary Switch No
Butterfly Disc Full Cut Disc
Butterfly Heater NO
Close Off Pressure 175 psi
Configuration Details C
Control Signal 2-position
End Connection Lug
Fail Safe Yes
Flow Coefficient Cv 282.0000
High Temperature NO
Max Gpm 459 gpm
Max Inlet Pressure Absolute Liquid 250 psi
Medium Water;Water with anti-freeze
Medium Temperature -20…250 ºF
Medium Temperature F Max 250 ºF
Medium Temperature F Min -20 ºF
Port Configuration 3-Way
Spring Return Function Spring return functionality
Supply Voltage 120 VAC
Trim Material Stainless Steel
Valve Body Style Rotary-Butterfly
Valve Size 2.5 in