Siemens 337NO-04315-15
SKU: CS3745536MPN: 337NO-04315-15
1.5 PICV 15GPM+MOD SR NO
Unit
Available on backorder
remove
add
Product Details
1.5 PICV 15GPM+MOD SR NO
Attributes
Actuation Style Linear
Actuator Type Electronic
Close Off Pressure 100 psi
Connecting Thread Internal NPT thread
Control Signal 0…10 Vdc
End Connection NPT
Fail Safe Yes
Flow Characteristic Linear
Leakage Rate ANSI Class IV (0.01%) @ 100 psi
Material Inside Set Plug: Brass;Stem: Stainless Steel;Seals: EPDM O-ring
Material Valve Body Ductile iron
Max Differential Pressure Liquid 58 psi
Max Gpm 40 gpm
Max Inlet Pressure Absolute Liquid 400 psi
Mechanical Design 15 GPM max. flow preset
Medium Water;Water with anti-freeze
Medium Temperature 34…248 ºF
Medium Temperature F Max 248 ºF
Medium Temperature F Min 34 ºF
Min Gpm 10 gpm
Normally Open Normally Closed Normally Open
Operating Voltage 24 VAC
Permissible Operating Pressure 58 psi
Port Configuration 2-Way Normally open
Positioning Time 60 sec
Power Consumption 3.5 VA
Preset Gpm 15 gpm
Rangeability ≥ 100:1
Spring Return Function Spring return functionality
Stroke 15 mm
Supply Voltage 24 VAC/DC
Trim Material Brass
Valve Body Style Stroke-Globe
Valve Size 1.5 in