Turck NI75U-CP80-AP6X2/S10
SKU: CS3660339MPN: NI75U-CP80-AP6X2/S10Alternate Part #: 1623801UPC/EAN: 4047101079197
1623801 - UPROX, RECT., DC, TERMINALS
Unit2 in stock
Product Details
Inductive Sensor
With Increased Switching Distance
- Rectangular, height 41 mm
- Plastic, PBT‐GF30‐V0
- Thread, ½-14 NPT
- Factor 1 for all metals
- Protection class IP67
- Resistant to magnetic fields
- Extended temperature range
- High switching frequency
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NO contact, PNP output
- Terminal chamber
Attributes
| Ambient Temperature | -30…+85 °C |
| Construction Size | 80 x 80 x 41 mm, CP80 |
| Customs Tariff Number | 85365019900.0000 |
| Design | Rectangular |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Terminal chamber |
| Housing Material | Plastic, PBT-GF30-V0 |
| Mounting | Non-flush |
| Operating Voltage | 10…30 VDC |
| Output Function | NO contact, PNP |
| Protection Class | IP67 |
| Rated Switching Distance | 75 mm |
| Special Feature | uprox+, Factor 1, Resistant to magnetic fields |
| Switching Frequency | 0.250 kHz |