Square D BDL36100
SKU: CS3641635MPN: BDL36100
Circuit breaker, PowerPacT B, 100A, 3 pole, 600Y/347VAC, 14kA, lugs, thermal magnetic, 80%
Unit
5+ Units Available at Factory - Ships Same/Next Business Day
remove
add
Product Details
PowerPact B Circuit Breaker, 100A, 3P, 600Y/347V AC, 14kA at 600Y UL EverLink
  • Line Rated Current: 100 A
  • Number of Poles: 3P
  • Control type: Toggle
  • Breaking capacity code: D
  • Breaking capacity: 14 kA 600Y/347 V AC 50/60 Hz UL 489
  • Rated operational voltage: 525 V AC 50/60 Hz UL 489
  • Rated service breaking capacity: 4 kA 500...525 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2
  • Rated impulse withstand voltage: 8 kV IEC 60947-2
  • Rated insulation voltage : 800 V IEC 60947-2
  • Trip unit technology: Thermal-magnetic
  • Utilisation category: Category A
  • Mechanical durability: 20000 cycles IEC 947-1 Annex K ed 5.2
  • Electrical durability: 10000 cycles IEC 947-1 Annex K ed 5.2 440 V In
  • Connection pitch: 1.06 in (27 mm)