Eaton C25BNB225A
SKU: CS3570232MPN: C25BNB225AAlternate Part #: F1C25BNB225AUPC/EAN: 786685115993
Eaton definite purpose contactor
Unit1 Unit Available at Factory - Ships Same/Next Business Day
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Mounting plate, Quick, 20A, Quick connect (side-by-side), 24 Vac, 50/60 Hz, Open with metal mounting plate, Compact, two-pole, 20A, Contactor, Two-pole, 50 pc./pkg., F1, Binding head screw, Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | Compact, two-pole |
| Inductive Full Load | 25 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Resistive Load | 35 A |