Belimo AHX120-3-200
SKU: CS3368169MPN: AHX120-3-200
Configurable Damper Actuator, 100 lbf [450 N], Non fail-safe, AC 100...240 V, On/Off, Floating point
Unit
Available on backorder
remove
add
Product Details
Attributes
Control On/Off Floating point
Fail-Safe Non-Spring Return
Nominal Voltage AC 100…240 V
Transformer Sizing 4.5 VA (class 2 power source)
Enclosure UL Enclosure Type 2
Power Supply 100…240 VAC, -15% / +10%, 50/60 Hz
Power Consumption In Operation 2.5 W
Power Consumption In Rest Position 0.5 W
Overload Protection electronic throughout full stroke
Input Impedance 600 Ω
Direction Of Motion Motor reversible with switch
Running Time (Motor) 150 s 100 mm
Ambient Humidity max. 95% r.H., non-condensing
Ambient Temperature -22…122°F [-30…50°C]
Storage Temperature -40…176°F [-40…80°C]
Degree Of Protection Iec/En IP54
Degree Of Protection Nema/Ul NEMA 2
Connection cable
Stroke 8” [200 mm]
Servicing maintenance-free
Housing Material UL94-5VA
Nominal Voltage Ac 100…240 V