Belimo B6300VB-207+PRXUP-MFT-T
SKU: CS3357261MPN: B6300VB-207+PRXUP-MFT-T
Ball Valve (VB), 3”, 2-way, ANSI Class 150, Cv 207 |Configurable Valve Actuator, Non fail-safe, AC 24...240 V / DC 24...125 V, 2...10 V, 2 x SPDT, …
Product Details
Ball Valve (VB), 3”, 2-way, ANSI Class 150, Cv 207 |Configurable Valve Actuator, Non fail-safe, AC 24...240 V / DC 24...125 V, 2...10 V, 2 x SPDT, terminals, BACnet MS/TP Modbus RTU MP-Bus, MFT/programmable
Attributes
| Control | MFT/programmable |
| Auxillary Switch | 2 x SPDT |
| Valve Size | 3” [80] |
| Cv | 207.0 |
| Flow Pattern | 2-way |
| Fail-Safe | Spring Return |
| Valve Trim | Stainless steel |
| Nominal Voltage | AC 24…240 V / DC 24…125 V |
| Close-Off Pressure ∆Ps | 200 psi |
| Transformer Sizing | 20 VA @ AC/DC 24 V (class 2 power source), 23 VA @ AC/DC 120 V, 52 VA @ AC 230 V |
| Enclosure | UL Enclosure Type 4X |
| Pressure Independent | NO |
| Power Supply | 24…240 VAC, -20% / +10%, 50/60 Hz, 24…125 VDC, -20% / +10% |
| Power Consumption In Operation | 20 W |
| Power Consumption In Rest Position | 6 W |
| Electrical Connection | Terminal blocks, (PE) Ground-Screw |
| Overload Protection | electronic thoughout 0…90° rotation |
| Operating Range | 2…10 V (default), 4…20 mA, variable (VDC, on/off, floating point) |
| Operating Range Y Variable | Start point 0.5…30 V End point 2.5…32 V |
| Input Impedance | 100 kΩ for 2…10 V (0.1 mA), 500 Ω for 4…20 mA, 1500 Ω for On/Off |
| Position Feedback | 2…10 V, Max. 0.5 mA, VDC variable |
| Angle Of Rotation | 90° |
| Direction Of Motion Motor | reversible with app |
| Position Indication | integral pointer |
| Running Time (Motor) | default 35 s, variable 30…120 s |
| Ambient Humidity | max. 95% r.H., non-condensing |
| Ambient Temperature | -22…122°F [-30…50°C] |
| Storage Temperature | -40…176°F [-40…80°C] |
| Fluid | chilled or hot water, up to 60% glycol, steam |
| Controllable Flow Range | 75° |
| Pipe Connection | 125/150 lb flanged, ASME/ANSI b16.1/b16.5 |
| Ansi Class | 150 |
| Number Of Bolt Holes | 4.0 |
| Maximum Inlet Pressure (Steam) | 150 psi |
| Max Differential Pressure (Steam) | 100 psi |
| Rangeability Sv | 300:1 |
| Fluid Temp Range (Water) | -22…380°F [-30…193°C] |
| Degree Of Protection Iec/En | IP66/67 |
| Degree Of Protection Nema/Ul | NEMA 4X |
| Connection | terminals |
| Cv Range [Gpm] | 198…1160 |
| Pipe Connection Type | flange |
| Kvs Range [M³/H] | 171…1000 m³/h |
| Flow Characteristic | equal percentage |
| Servicing | repack/rebuild kits available |
| Valve Body | WCC grade carbon steel |
| Stem | stainless steel |
| Seat | PTFE |
| Stem Seal | PTFE V-ring |
| Housing Material | Die cast aluminium and plastic casing |
| Nominal Voltage Dc | 24…125 V |
| Nominal Voltage Ac | 24…240 V |
| Noise Level, Motor | 68 dB(A) |
| Body Pressure Rating | ANSI Class 150 |
| Quality Standard | ISO 9001 |
| Fluid Temp Range (Steam) | -22…380°F [-30…193°C] |
| Maximum Differential Pressure (Water) | 150 psi |