Belimo FGVL+EVX24-MFT
SKU: CS3355346MPN: FGVL+EVX24-MFT
Unit
Available on backorder
remove
add
Product Details
Attributes
Control MFT/programmable
Fail-Safe Non-Spring Return
Nominal Voltage AC/DC 24 V
Transformer Sizing 7.5 VA (class 2 power source)
Enclosure UL Enclosure Type 2
Power Supply 24 VAC, ±20%, 50/60 Hz, 24 VDC, ±10%
Power Consumption In Operation 5 W
Power Consumption In Rest Position 1.5 W
Overload Protection electronic throughout full stroke
Operating Range 2…10 V (default), 4…20 mA w/ ZG-R01 (500 Ω, ¼ W resistor), variable (VDC, PWM, on/off, floating point)
Operating Range Y Variable Start point 0.5…30 V End point 2.5…32 V
Input Impedance 100 kΩ for 2…10 V (0.1 mA), 500 Ω for 4…20 mA, 1500 Ω for PWM, On/Off and Floating point
Position Feedback 2…10 V, Max. 0.5 mA, VDC variable
Direction Of Motion Motor selectable with switch 0/1
Position Indication Mechanically, with pointer
Running Time (Motor) default 90 s, variable 90…150 s
Ambient Humidity max. 95% r.H., non-condensing
Ambient Temperature -22…122°F [-30…50°C]
Storage Temperature -40…176°F [-40…80°C]
Fluid chilled or hot water and steam
Fluid Temp Range (Water) Please Refer to Manufacturer’s Valve Specifications
Degree Of Protection Iec/En IP54
Degree Of Protection Nema/Ul NEMA 2
Connection cable
Stroke 1.25” [32 mm] AVK, 2” [50 mm] EV/RV
Servicing maintenance-free
Stem 316 stainless steel
Housing Material Die cast aluminium and plastic casing
Nominal Voltage Dc 24 V
Nominal Voltage Ac 24 V