Belimo B239+NRQX24-MFT
SKU: CS3353036MPN: B239+NRQX24-MFT
Characterized Control Valve (CCV), 1 ½”, 2-way, Cv 29 |Configurable Valve Actuator, Non fail-safe, AC/DC 24 V, 2...10 V, MFT/programmable
UnitAvailable on backorder
Product Details
Attributes
| Control | MFT/programmable |
| Valve Size | 1.5” [40] |
| Cv | 29.0 |
| Flow Pattern | 2-way |
| Fail-Safe | Non-Spring Return |
| Valve Trim | Stainless steel |
| Nominal Voltage | AC/DC 24 V |
| Close-Off Pressure ∆Ps | 200 psi |
| Transformer Sizing | 23 VA (class 2 power source) |
| Enclosure | UL Enclosure Type 2 |
| Pressure Independent | NO |
| Power Supply | 24 VAC, ±20%, 50/60 Hz, 24 VDC, ±10% |
| Power Consumption In Operation | 13 W |
| Power Consumption In Rest Position | 1.5 W |
| Electrical Connection | 18 GA plenum cable, 3 ft [1 m], with ½” conduit connector |
| Overload Protection | electronic throughout 0…95° rotation |
| Operating Range | 2…10 V (default), 4…20 mA w/ ZG-R01 (500 Ω, ¼ W resistor), variable (VDC, on/off, floating point) |
| Operating Range Y Variable | Start point 0.5…30 V End point 2.5…32 V |
| Input Impedance | 100 kΩ (0.1 mA), 500 Ω, 1000 Ω (on/off) |
| Position Feedback | 2…10 V, Max. 0.5 mA, VDC variable |
| Angle Of Rotation | Max. 90°, max. 90°, adjustable with mechanical stop |
| Direction Of Motion Motor | selectable with switch 0/1 |
| Position Indication | Mechanically, integrated, two-section |
| Running Time (Motor) | 4 s |
| Ambient Humidity | max. 95% r.H., non-condensing |
| Ambient Temperature | -22…122°F [-30…50°C] |
| Storage Temperature | -40…176°F [-40…80°C] |
| Fluid | chilled or hot water, up to 60% glycol |
| Controllable Flow Range | 75° |
| Pipe Connection | NPT female ends |
| Fluid Temp Range (Water) | 0…250°F [-18…120°C] |
| Degree Of Protection Iec/En | IP54 |
| Degree Of Protection Nema/Ul | NEMA 2 |
| Connection | cable |
| Cv Range [Gpm] | 17…47 |
| Pipe Connection Type | internal thread |
| Kvs Range [M³/H] | 15…40 m³/h |
| Flow Characteristic | equal percentage |
| Servicing | maintenance-free |
| Valve Body | Nickel-plated brass body |
| Stem | stainless steel |
| Seat | PTFE |
| Stem Seal | EPDM (lubricated) |
| Characterized Disc | TEFZEL® |
| Housing Material | UL94-5VA |
| Nominal Voltage Dc | 24 V |
| Nominal Voltage Ac | 24 V |
| Noise Level, Motor | 52 dB(A) |
| Body Pressure Rating | 400 psi |