Belimo Z2075Q-K+CQKB24-RR
SKU: CS3347549MPN: Z2075Q-K+CQKB24-RR
Product Details
Attributes
Control On/Off
Valve Size 0.75” [20]
Cv 9.8
Flow Pattern 2-way
Fail-Safe Electronic fail-safe 0…100%
Valve Trim Chrome plated brass
Nominal Voltage AC/DC 24 V
Close-Off Pressure ∆Ps 75 psi
Transformer Sizing 5 VA (class 2 power source)
Enclosure UL Enclosure Type 2
Pressure Independent NO
Power Supply 24 VAC, ±20%, 50/60 Hz, 24 VDC, ±10%
Power Consumption In Operation 2.5 W
Power Consumption In Rest Position 0.5 W
Electrical Connection 18 GA plenum cable, 3 ft [1 m], with ½” conduit connector
Overload Protection electronic thoughout 0…90° rotation
Angle Of Rotation 90°, adjustable with mechanical stop
Position Indication pointer
Running Time (Motor) 75 s
Running Time Fail-Safe <60 s
Ambient Humidity max. 95% r.H., non-condensing
Ambient Temperature 1.7…40°C
Storage Temperature -40…176°F [-40…80°C]
Fluid chilled or hot water, up to 60% glycol
Controllable Flow Range 75°
Pipe Connection NPT female ends
Fluid Temp Range (Water) 36…212°F [2…100°C]
Degree Of Protection Iec/En IP40
Degree Of Protection Nema/Ul NEMA 2
Connection cable
Cv Range [Gpm] 7.6…16
Pipe Connection Type internal thread
Kvs Range [M³/H] 6.6…14 m³/h
Flow Characteristic equal percentage
Servicing maintenance-free
Valve Body forged brass
Stem brass
Seat PTFE
Housing Material UL94-5VA
Nominal Voltage Dc 24 V
Nominal Voltage Ac 24 V
Noise Level, Motor 35 dB(A)
Body Pressure Rating 360 psi