Belimo SY7-120MFT
SKU: CS3338355MPN: SY7-120MFT
Configurable Valve Actuator, Non fail-safe, AC 120 V, 2...10 V, 2 x SPDT, MFT/programmable
Unit
Available on backorder
remove
add
Product Details
Attributes
Control MFT/programmable
Auxillary Switch 2 x SPDT
Fail-Safe Non-Spring Return
Nominal Voltage AC 120 V
Transformer Sizing 240 VA
Enclosure UL Enclosure Type 4X
Power Supply 120 VAC, ±10%, 50/60 Hz
Electrical Connection Terminal blocks
Overload Protection thermally protected 135°C cut-out
Operating Range 2…10 V (default), ,
Input Impedance 100 kΩ
Position Feedback 2…10 V, Max. 0.5 mA, VDC variable
Angle Of Rotation 90°
Direction Of Motion Motor selectable with switch 0/1
Position Indication top mounted domed indicator
Running Time (Motor) 59 s
Ambient Humidity max. 95% r.H., non-condensing
Ambient Temperature -22…150°F [-30…65°C]
Storage Temperature -40…176°F [-40…80°C]
Degree Of Protection Iec/En IP66/67
Degree Of Protection Nema/Ul NEMA 4X
Connection terminals
Servicing maintenance-free
Housing Material die cast aluminium
Nominal Voltage Ac 120 V
Noise Level, Motor 45 dB(A)
Internal Humidty Control resistive heating element
Quality Standard ISO 9001
Agency Listing ISO, CE, cCSAus
Auxiliary Switch 2 x SPDT, 3 A resistive (0.5 A inductive) @ AC 250 V, one set at 10°, one set at 85°