ASCO EF8210G022AC120/60,110/50D
SKU: CS3132965MPN: EF8210G022AC120/60,110/50D
Solenoid Valve Brass NC Air Inert Gas
7 in stock
Contact us for pricing and availability
Product Details
Solenoid Valve Solenoid Valve Valve Ways and Positions 2-Way/2-Position Normally Closed Media - Valves Air Inert Gases Light Oil Water Pipe Size - Valves 1 ½ in Min Operating Pressure Differential 5 psi Max Operating Pressure Differential Air/Inert Gas 150 psi Max Operating Pressure Differential Light Oil 100 psi Max Operating Pressure Differential Water 150 psi Explosion Proof Indoor Outdoor Voltage 120V AC Coefficient of Volume 22.5 Body Material - Valves Brass