Eaton TRNB24AD
SKU: CS3077810MPN: TRNB24ADUPC/EAN: 782116149841
Eaton TR timing relay
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton TR Series Timing Relay, Blade style terminals, Power triggered, 24 Vac/dc coil, 50/60 Hz, 10A, 240 Vac/30 Vdc max. allowable load, 2 form C, DPDT (delayed output) contact configuration_
Attributes
| Coil Voltage | 24 Vac/dc |
| Contact Configuration | 2 form C, DPDT |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Operating Mode | Power triggered |
| Output | Delayed |
| Prod Load | 10A, 240 Vac/30 Vdc |