ASCO 8220G031-AC120/60-110/50D
SKU: CS3005025MPN: 8220G031-AC120/60-110/50DAlternate Part #: 21095
Solenoid Valve 120VAC 10.1 H Watertight
Contact us for pricing and availability
Product Details
Steam and Hot Water Solenoid Valve Steam and Hot Water Solenoid Valve 2-Way/2-Position Normally Closed Media - Valves Hot Water Steam Pipe Size - Valves 2 in Min Operating Pressure Differential 5 psi Max Operating Pressure Differential Hot Water 150 psi Max Operating Pressure Differential Steam 125 psi Environmental Rating - Valves Indoor Outdoor Voltage 120V AC Coefficient of Volume 43.0 Body Material - Valves Brass Coil Insulation Class H Orifice Dia 1 ¾ in