Square D LC1D50AG7
SKU: CS3000229MPN: LC1D50AG7
Contactor, TeSys Deca, 3P(3 NO), AC-3/AC-3e, \<\=400V, 50A, 120V AC 60Hz coil, screw clamp terminals
Unit
4 in stock
remove
add
Product Details
TeSys D Contactor- Number of Poles: 3-Poles- Pole Contact Composition: 3 NO- Rated Operational Current: 50A- Control Circuit Voltage: 120V AC 50/60 Hz- Non-Reversing
Attributes
Ambient Air Temperature For Storage -60-80 °C
Auxiliary Contact Composition 1 NO + 1 NC
Coil Technology without built-in suppressor module
Contactor Application resistive load# #motor control
Device Short Name LC1D
Mechanical Durability 6 Mcycles
Mounting Support rail# #plate
Overvoltage Category III
Pole Contact Composition 3 NO
Poles Description 3P
Pollution Degree 3.0
Product Name TeSys D# #TeSys Deca
Product Or Component Type contactor
Protective Cover with
Range TeSys# #TeSys Deca
Signalling Circuit Frequency 25…400 Hz