Schneider Electric VS-7223-536-4-07
SKU: CS289521MPN: VS-7223-536-4-07
SmartX, Globe Valve Assembly, 1 in, 2-way, Stem Up Close, 10 cv, 125 PSI, 2-10 VDC/4-20 mAdc, Spring Return, Normally Close, 24 VAC/VDC, 35 in-lb

$750.29
UnitAvailable on backorder
Product Details
Valve Assembly:
- Body Size: 1 in/li>* Configuration: 2-Way
- Type: Globe
- Body Pattern: Straightway
- Connection: NPT
- Stem Flow Action: Stem up A closed
- Material Trim: Brass
- Flow Coefficient: 10 cv
- Close-Off Pressure: 125 PSI
- Actuator Type: Electric
- Control Signal: Proportional
- Control Signal Range: 2 to 10 VDC, 4 to 20 mAdc
- Loss of Power Type: Spring Return
- Loss of Power Position: Normally closed
- Power Input Voltage: 24 VAC/VDC, 22 to 30 VDC
- Leads and Connections: 3 ft Plenum
- Torque: 35 in-lb
- Mechanical Movement: Rotary
- Protection Rating: NEMA 2
Assembly Components:
- Valve Body: VB-7223-0-4-07
- Valve Range: Venta
- Valve Linkage: AV-611
- Actuator: MS40-7043
- Actuator Range: SmartX Actuator
Attributes
| Us Rated Supply Voltage | 22…30 V DC 24 V AC/DC |
| Actuator | rotary |
| Actuator Rotation | 95 ° |
| Ambient Air Temperature For Operation | -30-60 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-71 °C |
| Analogue Input Range | 2…10 V DC 4…20 mA DC |
| Body Material | bronze |
| Control Type | manual override with 5/32 allen wrench |
| Electrical Insulation Class | class II |
| Motor Type | brushless DC motor |
| Operating Fluid Temperature | -7-138 °C |
| Product Destination | dampers globe valve |
| Product Or Component Type | valve-actuator assembly |
| Relative Humidity | 5-95 % non-condensing |
| Saturated Steam Temperature | -7-138 °C |
| Satured Steam Inlet Pressure | 35 psi |
| Seat Leakage | Port A: Class IV (0.01 %) Port A: Class V |
| Seat Material | Port A: bronze |
| Seating Seal Material | Port A:EPDM (ethylene propylene diene monomer) |
| Switch Function | No |
| Targeted Region | North America. |
| Taxoclass Id | PTC_D54039_XXX |
Specifications
| SKU | CS289521 |
|---|---|
| MPN | VS-7223-536-4-07 |




