Eaton C0050E2A
SKU: CS286069MPN: C0050E2AUPC/EAN: 786680422522
Eaton Type MTE industrial control transformer






Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton type MTE, industrial control transformer, pv: 240 x 480v, 230 x 460v, 220 x 440v, taps: none, sv: 120/115/110v, 55°c, 50 va
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | MTE |
| Primary Voltage | 240 x 480 V 220 x 440 V 230 x 460 V |
| Secondary Voltage | 120/115/110 V |
| Temperature Rating | 55°C |
| Type | Industrial Control Transformer |
| Volt Ampere Rating | 50 VA |
Specifications
| SKU | CS286069 |
|---|---|
| MPN | C0050E2A |
| UPC/EAN | 786680422522 |





