Eaton C0250E2A
SKU: CS2598994MPN: C0250E2AUPC/EAN: 786680422621
Eaton Type MTE industrial control transformer






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton type MTE, industrial control transformer, pv: 240 x 480v, 230 x 460v, 220 x 440v, taps: none, sv: 120/115/110v, 55°c, 250 va
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | MTE |
| Primary Voltage | 240 x 480 V 220 x 440 V 230 x 460 V |
| Secondary Voltage | 120/115/110 V |
| Temperature Rating | 55°C |
| Type | Industrial Control Transformer |
| Volt Ampere Rating | 250 VA |
Specifications
| SKU | CS2598994 |
|---|---|
| MPN | C0250E2A |
| UPC/EAN | 786680422621 |






