Turck NI75U-Q80-VP4X2-H1141
SKU: CS2435251MPN: NI75U-Q80-VP4X2-H1141Alternate Part #: 1625857UPC/EAN: 1625857
1625857 - UPROX, RECT., DC, CON. M12
UnitAvailable on backorder
Product Details
Inductive Sensor
With Extended Switching Distance
- Rectangular, height 40 mm
- Active face on top
- Plastic, PBT‐GF30‐V0
- 4 LEDs for optimum view on supply voltage and switching state from any position
- Factor 1 for all metals
- Increased switching distance
- Protection class IP68
- Resistant to magnetic fields
- Auto-compensation protects against pre-damping
- Partially embeddable
- DC 4-wire, 10…65 VDC
- Changeover contact, PNP output
- M12 x 1 male connector
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Construction Size | 92 x 80 x 40 mm, Q80 |
| Customs Tariff Number | 85365080900.0000 |
| Design | Rectangular |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing Material | Plastic, PBT-GF30-V0, Yellow |
| Mounting | Non-flush |
| Operating Voltage | 10…65 VDC |
| Output Function | Complementary contact, PNP |
| Protection Class | IP68 |
| Rated Switching Distance | 75 mm |
| Special Feature | uprox+, Factor 1, Resistant to magnetic fields |
| Switching Frequency | 0.250 kHz |