Turck BI7-M18E-AD4X-H1141
SKU: CS2402863MPN: BI7-M18E-AD4X-H1141Alternate Part #: 4414580
4414580 - FERRITE, BARREL, DC, CON. M12

$162.83
UnitAvailable on backorder
Product Details
Inductive Sensor
- Threaded barrel, M18 x 1
- Chrome-plated brass
- DC 2-wire, 10…65 VDC
- NO contact
- M12 x 1 male connector
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Construction Size | M18 x 1 |
| Design | Threaded barrel |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing Material | Metal, CuZn, Chrome-plated |
| Mounting | Flush |
| Operating Voltage | 10…65 VDC |
| Output Function | NO contact, 2-wire |
| Protection Class | IP67 |
| Rated Switching Distance | 7 mm |
| Switching Frequency | 1.0 kHz |
Specifications
| SKU | CS2402863 |
|---|---|
| MPN | BI7-M18E-AD4X-H1141 |
| Alternate Part # | 4414580 |




