Belimo SY4-24MFT
SKU: CS2401994MPN: SY4-24MFT
Configurable Valve Actuator, Non fail-safe, AC/DC 24 V, 2...10 V, 2 x SPDT, MFT/programmable
Unit
Available on backorder
remove
add
Product Details
  • Hand Wheel Override
  • Electrical connection: ½” conduit connector, screw terminals
  • Motor protection: H Class insulation (SY-1), F Class (SY-2…5)
  • Gear train: high alloy steel gear sets, self locking
  • Operating range (SY…-24) on/off, floating point, (SY…24MFT) 2-10 VDC, 4-20mA, 0-10 VDC
  • Sensitivity: (SY…24MFT) 0.4mA/200mV
  • Reversal hysteresis: (SY…24MFT)1.0mA/500mV
  • Feedback: (SY…24MFT) 2-10 VDC
  • Angle of rotation: 90°
  • Direction of rotation: reversible
  • Position indication: top mounted domed indicator
  • Internal humidity control: resistive heating element
  • Auxiliary switches: (2) SPDT, 10A 250 VAC, factory set for 5° and 85° change of state
  • Ambient temperature: -22°F to +150°F [-30°C to +65°C]
  • Humidity range: up to 95%
  • Housing type: IP67, NEMA 4X
  • Housing material: die cast aluminum alloy
  • Agency listings: ISO, CE, cCSAus
**Image may not be exact representation of item.**
Attributes
Control MFT/programmable
Auxillary Switch 2 x SPDT
Fail-Safe Non-Spring Return
Nominal Voltage AC/DC 24 V
Transformer Sizing 226 VA
Enclosure UL Enclosure Type 4X
Power Supply 24 VAC, ±10%, 50/60 Hz, 24 VDC, ±10%
Electrical Connection Terminal blocks
Overload Protection thermally protected 135°C cut-out
Operating Range 2…10 V (default), ,
Input Impedance 100 kΩ
Position Feedback 2…10 V, Max. 0.5 mA, VDC variable
Angle Of Rotation 90°
Direction Of Motion Motor selectable with switch 0/1
Running Time (Motor) 20 s
Ambient Humidity max. 95% r.H., non-condensing
Ambient Temperature -22…150°F [-30…65°C]
Storage Temperature -40…176°F [-40…80°C]
Degree Of Protection Iec/En IP66/67
Degree Of Protection Nema/Ul NEMA 4X
Connection terminals
Servicing maintenance-free
Housing Material die cast aluminium
Nominal Voltage Dc 24 V
Nominal Voltage Ac 24 V
Noise Level, Motor 45 dB(A)
Internal Humidty Control resistive heating element
Quality Standard ISO 9001
Agency Listing ISO, CE, cCSAus
Auxiliary Switch 2 x SPDT, 3 A resistive (0.5 A inductive) @ AC 250 V, one set at 10°, one set at 85°