Eaton CHT2020
SKU: CS2236842MPN: CHT2020Alternate Part #: 96-4606-15UPC/EAN: 782113631547
Eaton CH thermal magnetic circuit breaker





$44.43
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton CH thermal magnetic circuit breaker,Type CHT twin breaker,20 A,10 kAIC,Single-pole,120/240V,CHT,#14-8 AWG Cu/Al,CHT,Type CH Loadcenters,50-60 Hz,Switching duty rated, HCAR rated
Attributes
| Amperage Rating | 2 (20) |
| Circuit Breaker Type | CH |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Main Circuit Breaker | CHT |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Rating | Switching duty rated, HCAR rated |
| Type | Type CHT twin breaker |
| Used With | Type CH Loadcenters |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | 4K |
| Wire Size | #14-8 AWG Cu/Al |
Specifications
| SKU | CS2236842 |
|---|---|
| MPN | CHT2020 |
| Alternate Part # | 96-4606-15 |
| UPC/EAN | 782113631547 |







