Eaton BAB3050H
SKU: CS2236296MPN: BAB3050HAlternate Part #: 1230C43G08UPC/EAN: 786679303504
Eaton BAB thermal magnetic circuit breaker





$525.06
Unit1 in stock
Product Details
Eaton BAB thermal magnetic circuit breaker,Quicklag industrial thermal-magnetic circuit breaker,50 A,10 kAIC,Three-pole,240 V,Interchangeable,BAB,Distribution panels 240V (Three-phase, four-wire maximum),Four-wire,Three-phase
Attributes
| Amperage Rating | 50 A |
| Circuit Breaker Type | BAB |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 4 |
| Special Features | Bolt-on mounting |
| Trip Type | Non-Interchangeable |
| Type | Quicklag industrial thermal-magnetic circuit breaker |
| Used With | Distribution panels 240 V (Three-phase, four-wire maximum) |
| Voltage Rating | 240 V - 240 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS2236296 |
|---|---|
| MPN | BAB3050H |
| Alternate Part # | 1230C43G08 |
| UPC/EAN | 786679303504 |








