Eaton BAB1020S
SKU: CS2236099MPN: BAB1020SAlternate Part #: 1232C33G06UPC/EAN: 786679509609
Eaton BAB thermal magnetic circuit breaker





$498.74
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton BAB thermal magnetic circuit breaker,Quicklag industrial thermal-magnetic circuit breaker,20 A,10 kAIC,Single-pole,120/240 V,Non-Interchangeable,Q7,BAB,24/48 Vdc Shunt trip
Attributes
| Amperage Rating | 20 A |
| Circuit Breaker Type | BAB |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Mounting Method | Bolt-on |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Quantity | 7.0000 |
| Shunt Trip | 120-240V |
| Special Features | Bolt-on mounting |
| Trip Type | Non-Interchangeable |
| Type | Quicklag industrial thermal-magnetic circuit breaker |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS2236099 |
|---|---|
| MPN | BAB1020S |
| Alternate Part # | 1232C33G06 |
| UPC/EAN | 786679509609 |










