Turck BI1.5-EG08-AP6X-V1131
4602220 - FERRITE, BARREL, DC, CON. M8
15 in stock
Contact us for pricing and availability
Product Details
Inductive Sensor
- M8 × 1 threaded barrel
- Stainless steel, 1.4305 (AISI 303)
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NO contact, PNP output
- M8 x 1 male connector
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Construction Size | M8 x 1 |
| Customs Tariff Number | 85365019900.0000 |
| Design | Threaded barrel |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Connector, M8 × 1 |
| Housing Material | Stainless steel, 1.4305 (AISI 303) |
| Mounting | Flush |
| Operating Voltage | 10…30 VDC |
| Output Function | NO contact, PNP |
| Protection Class | IP67 |
| Rated Switching Distance | 1.5 mm |
| Switching Frequency | 3.0 kHz |