Eaton C25LNE3360A
SKU: CS192167MPN: C25LNE3360AUPC/EAN: 782114181584
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Non-reversing contactors and starters (C306), 360A, three-pole, Open with metal mounting plate, Box lugs (posidrive setscrew) ,Three Pole, 360A,110–120 Vac, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 360A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 360 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Resistive Load | 360 A |
| Size | 360A, three-pole |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS192167 |
|---|---|
| MPN | C25LNE3360A |
| UPC/EAN | 782114181584 |
