Square D 9070TF150D1
SKU: CS1686829MPN: 9070TF150D1UPC/EAN: 785901904793
Transformer, Type TF, industrial control, 150VA, 1 phase, 240x480V primary, 120V secondary, 55C rise

$291.11
UnitAvailable on backorder
Product Details
TRANSFORMER CONTROL 150VA 240/480V-120V
Attributes
| Electrical Connection | screw clamp terminals |
| Insulation Temperature | 105 °C |
| Nema Degree Of Protection | not rated (open device) |
| Network Number Of Phases | 1 phase |
| Primary Voltage | 230 x 460 V# #220 x 440 V# #240 x 480 V |
| Product Certifications | CSA file LR37055 guide 184-N-90# #UL listed file E61239 |
| Product Compatibility | FSC1 |
| Product Or Component Type | Industrial Control Transformer |
| Range Of Product | TF |
| Rated Power In Va | 150 VA |
| Secondary Voltage | 110 V# #115 V# #120 V |
| Temperature Rise | 55 °C |
Specifications
| SKU | CS1686829 |
|---|---|
| MPN | 9070TF150D1 |
| UPC/EAN | 785901904793 |











