Square D LC1D40AB7
SKU: CS1685808MPN: LC1D40AB7UPC/EAN: 3389119408325
Contactor, TeSys Deca, 3P(3 NO), AC-3/AC-3e, \<\=400V, 40A, 24V AC 50/60Hz coil, screw clamp terminals
UnitAvailable on backorder
Product Details
TeSys D Contactor- Number of Poles: 3-Poles- Pole Contact Composition: 3 NO- Rated Operational Current: 40A- Control Circuit Voltage: 24V AC 50/60 Hz- Non-Reversing
Attributes
| Ambient Air Temperature For Storage | -60-80 °C |
| Auxiliary Contact Composition | 1 NO + 1 NC |
| Coil Technology | without built-in suppressor module |
| Contactor Application | motor control# #resistive load |
| Device Short Name | LC1D |
| Mechanical Durability | 6 Mcycles |
| Mounting Support | plate# #rail |
| Overvoltage Category | III |
| Pole Contact Composition | 3 NO |
| Poles Description | 3P |
| Pollution Degree | 3.0 |
| Product Certifications | UL# #GOST# #CSA# #CCC |
| Product Name | TeSys D# #TeSys Deca |
| Product Or Component Type | contactor |
| Protective Cover | with |
| Range | TeSys# #TeSys Deca |
| Signalling Circuit Frequency | 25…400 Hz |