Square D LC2D32F7
SKU: CS1678780MPN: LC2D32F7
TeSys Deca reversing contactor - 3P(3 NO) - AC-3 - \<\= 440 V 32 A - 110 V AC coil
Contact us for pricing and availability
Product Details
LC2D32F7 is a 3-pole TeSys D reversing contactor from Schneider Electric for motor applications. Rated 32A AC-3 15kW@400V, it includes a 110V 50/60Hz AC coil, 2NO+2NC aux contacts, a mechanical interlock. LC2D32F7 is a 3-pole TeSys D reversing contactor from Schneider Electric for motor applications up to 15kW@400V. It includes a 110V 50/60Hz AC coil and 2NO+2NC built-in auxiliary contacts, NC mirror certified. Compact, DIN-rail mounting, with mechanical interlock and pre-wired reversing circuit, it procures reliability and durability. Available worldwide, it is multi-standards certified (IEC, UL, CSA, CCC, EAC, Marine) and Green Premium compliant (RoHs/Reach). Compact product, 90mm wide, for DIN-rail and panel mounting. Assembled with mechanical interlock and pre-wired reversing circuit. Clear separation between power and control circuits, easy front access to coil and auxiliary contacts connections. Equipped with a 110V AC coil that can be supplied at 50Hz or 60Hz. Provides 4 built-in auxiliary contacts 2NO + 2NC, NC contacts are mirror certified suitable to be included in the control of safety systems. High electrical durability, guaranteed for 2 million cycles at 32A AC-3 440V, for demanding motor switching applications. Robust design with high making and breaking capacities up to 20 In. Connection by screw clamp terminals.