Square D GS1DU3
SKU: CS1650940MPN: GS1DU3
Switch disconnector fuse, TeSys GS, 3P, 30A, fuse type UL, fuse size J

$299.67
UnitAvailable on backorder
Product Details
Switch-disconnector fuse body GS1 - TeSys GS - 3 poles - UL 30 A - fuse size J
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -20-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -20-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-80 °C |
| Contacts Type And Composition | 3 NO |
| Design | compact |
| Device Application | protection |
| Device Short Name | GS1D |
| Fuse Size | J |
| Fuse Type | UL |
| Mechanical Durability | 10000 cycles |
| Mounting Support | plate# #rail |
| Network Frequency | 50/60 Hz |
| Network Type | AC# #DC |
| Poles Description | 3P |
| Product Certifications | LOVAG# #LROS (Lloyds register of shipping)# #ASEFA |
| Product Name | TeSys GS |
| Product Or Component Type | switch-disconnector-fuse |
| Protected Poles Description | 3t |
| Range | TeSys |
| Short Circuit Withstand | 5.5 kA |
| Standards | CSA C22.2 No 5# #UL 489 |
| Type Of Operating Handle | external frontal |
Specifications
| SKU | CS1650940 |
|---|---|
| MPN | GS1DU3 |




