Square D LC1D12BD
SKU: CS1648171MPN: LC1D12BDUPC/EAN: 3389110353716
Contactor, TeSys Deca, 3P(3NO), AC-3/AC-3e, \<\=440V, 12A, 24V DC coil, screw clamp terminals
Unit3 in stock
Product Details
TeSys D Contactor- Number of Poles: 3-Poles- Pole Contact Composition: 3 NO- Rated Operational Current: 12A- Control Circuit Voltage: 24V DC 50/60 Hz- Non-Reversing
Attributes
| Ambient Air Temperature For Storage | -60-80 °C |
| Auxiliary Contact Composition | 1 NO + 1 NC |
| Coil Technology | with integral suppression device |
| Contactor Application | resistive load# #motor control |
| Device Short Name | LC1D |
| Mechanical Durability | 30 Mcycles |
| Mounting Support | plate# #rail |
| Overvoltage Category | III |
| Pole Contact Composition | 3 NO |
| Poles Description | 3P |
| Pollution Degree | 3.0 |
| Product Name | TeSys D# #TeSys Deca |
| Product Or Component Type | contactor |
| Protective Cover | with |
| Range | TeSys# #TeSys Deca |
| Signalling Circuit Frequency | 25…400 Hz |