Trane SWT02475
SKU: CS1555834MPN: SWT02475
High Pressure Switch
Contact us for pricing and availability
Product Details
High Pressure Switch
Attributes
| Mounting Type | Direct |
| Enclosure Type | IP65 |
| Type | Cartridge Control, High, Small Disc |
| Standards | UL, CE, TUV, VDE |
| Temperature Rating | -22 to 185 Deg. F |
| Material | Stainless Steel Disc |
| Current Rating | 8A |
| Voltage (Vac) | 250V |
| Size | 22.6 mm Diameter |
| Number Of Poles | 1 |
| Pressure Rating | -0.5 to 45 Bar Operating, 300 Bar Burst |
| For Use With | Refrigeration and Air Conditioning Systems |
| Contact Arrangement | NC |
| Mount | Direct |
| Terminal Type | Lead Wire |
| Contact Configuration | SPST |
| Power Rating | 6.0 FLA, 36 LRA at 120/240V AC; Pilot Duty - 77 VA at 24V AC; 375 VA at 120/277V AC; 2A at 28V DC; 1 A at 24V AC ExT 100 & 120 |
| Quantity/Package | 20 |
| Function | High |
Specifications
| SKU | CS1555834 |
|---|---|
| MPN | SWT02475 |