Schneider Electric MC-431
SKU: CS126120MPN: MC-431UPC/EAN: 711426300291
Act (MC-431): Elec, 2Pos, NSR, 120 VAC, TB, 220 in-lb, Rotary, SPDT, N1, Erie

$1,808.55
Unit2 in stock
Product Details
Actuator: (MC-431):
- Actuator Type: Electric
- Control Signal: 2-Position (On/Off)
- Loss of Power Type: Non-Spring Return
- Power Input Voltage: 120 VAC
- Leads and Connections: Terminal Block
- Torque: 220 in-lb
- Mechanical Movement: Rotary
- Auxiliary Switch: 1 SPDT
- Protection Rating: NEMA 1
- Product Line: Schneider Electric
- Product Range: Gear Train
- Product Series: MCx-4xx
- Actuator Use: Dampers, Globe Valves
Attributes
| Us Rated Supply Voltage | 120 V AC |
| Actuator | rotary |
| Actuator Rotation | 180 ° |
| Ambient Air Temperature For Operation | -40-57.7 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-57.7 °C |
| Control Type | manual override with 5/32 allen wrench |
| Ip Degree Of Protection | IP10 |
| Material | die cast aluminium: housing |
| Motor Type | oil immersed motor |
| Power Consumption In Va | 96 VA AC |
| Product Destination | dampers globe valve |
| Product Or Component Type | actuator |
| Relative Humidity | 5-95 % non-condensing |
| Switch Function | 1 SPDT |
| Targeted Region | North America. |
| Taxoclass Id | PTC_D54012_XXX |
| Tightening Torque | 220 lb.in# #25 N.m |
Specifications
| SKU | CS126120 |
|---|---|
| MPN | MC-431 |
| UPC/EAN | 711426300291 |

